Endüstriyel Yağlayıcı Sıvılar

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


Anasayfa
Hakkımızda
Ürünler
Irmco Fluids
Irmco Gel
Uygulamalar
İletişimContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


IRMCO FLUIDS
IRMCO FLUIDS
980-080-
-PDF Dökümanı
Zor derin çekme işlemleri için
(kalın malzeme, yüksek derinlik vb.)
Genel amaçlı Metal işleme yağları olarak kullanılan 080-ideal derin çekme, aliminyum ve yumuşak çelikler için mükemmel sonuçlar verir.Zorlu operasyonlarda bile metal şekillendirmesini kolayca yapabilir.
980-819
-PDF Dökümanı
-Resim Galerisi
Temizleme, korozyon korunumu ve hidroform işlemleri için
Temizleme pas ve korozyondan koruma amaçlı kullanılır. Su ile konsantre edilerek malzemelerin ince bir tabakası oluşturulur ve korunma sağlanır.
980-122-
-PDF Dökümanı
-Resim Galerisi
Bakır, pirinç vb. saclar için (boru bükme)
0mm ~ 4mm arası parçalarda doğru çözüm verir.
980-135
-PDF Dökümanı
-Resim Galerisi
Standart çekme, sıvama, kesme, form verme sıvısı
0 mm ~ 1,5 mm arası ince parçalar için idealdir.
980-136
-PDF Dökümanı
-Resim Galerisi
Galvanizli ve AHSS (Geliştirilmiş yüksek mukavemetli çelik) saclar için
1mm~4 mm arası mükemmel sonuç verir.
980-146
-PDF Dökümanı
-Resim Galerisi
Yüksek sıcaklık bulunan form verme işlemleri için
Uygulamada sıcaklık arttıkça kimyasal yapısı gereği malzeme üzerinde daha kalın ve kuvvetli bir etki oluşturur.
1mm~12 mm arası mükemmel sonuç verir.
980-156
-PDF Dökümanı
-Resim Galerisi
AHSS(geliştirilmiş yüksek mukavemetli çelik, galvaniz)
saclar için
Yüksek dayanımlı çelikler için mükemmel sonuç verir.
980-536
-PDF Dökümanı
Paslanmaz çelik saclar için
980-080P
-PDF Dökümanı
-Resim Galerisi
Son şekillendirme ve hafif form verme işlemleri için
980-519
-PDF Dökümanı

Nozul ve parçaya sıkılarak oluşacak kaynak çapağını engeller.
Malzemeyle kaynak nozulu arasında bir film tabakası oluşturarak kaynak formunun korunmasını sağlar böylelikle kaliteli kaynak hatları meydana getirilip boyama ve kaplama işlemlerinde kolaylık ve zaman kazandırır.

980-103
-PDF Dökümanı
Talaşlı imalat vb. işleme uygulamaları için

IRMCO FLUIDS serisi, ter türlü sac metal işleme prosesinde yüksek verimlilik sağlayan, su bazlı, çevreye zararsız, yağ, klor ve solvent ihtiva etmeyen yüksek teknolojili ürünlerden oluşur. IRMCO FLUIDS ailesinin bütün ürünleri, suyla seyreltilmek suretiyle kullanılır ve ürün konsantrasyonu yapılacak işleme göre değişir. En zor parçaların işlenmesinde bile en iyi sonuçları verir ve takımların ömrünü uzatır. Pas ve korozyona karşı tam koruma sağlar. Tamamen su bazlı üretim teknolojisi sayesinde, çok kısa süre içerisinde ve sadece su kullanarak temizlenir. Kaynak işlemi öncesinde yıkama gerektirmez. Pek çok durumda, ürün temizlenmeden boyama işlemi yapılabilir (endüstrideki en yüksek PPG boya uyumluluk katsayısına sahiptir). Sektördeki en düşük zehirlilik oranına sahiptir ve ürünün ve ürün dumanın işçi sağlığına ve çevreye hiçbir zararlı etkisi yoktur. IRMCO ürünleri, özel yapısı sayesinde maliyetinin 10 katına kadar tasarruf sağlar.

-Takım ömürlerini uzatır: IRMCO FLUIDS teknolojisi, tutunucu özelliği ve üstün yağlama oranı sayesinde, yüksek sıcaklık ve sürtünme şartlarında takımları üstün bir şekilde korur ve takım ömründe ortalama %25 kazanım sağlar. Takım ömürlerinde ki uzama %400'e kadar çıkabilir.

-Sağlığa en zararsız ürünler:
IRMCO FLUIDS ürünleri işçi sağlığı konusunda rakipsizdir. Geleneksel metal işleme sıvılarına kıyasla yaklaşık %400 daha az toksiktir. Ayrıca, eldiven vb. gibi koruma önlemlerine ihtiyaç duyulmaz.

-En çevre dostu ve en temiz teknoloji:
IRMCO'ya has temiz yapısı sayesinde işyeri temizliği ve atık yönetimi konusunda rakipsiz bir üstünlüğe sahiptir. Su ile rahatça ve kısa zamanda temizlenir. Su kaynaklarını kirletmez. Çevreye karşı zararlı olmayıp, ek bir atık yönetimine tabi değildir.

-En kolay ve en kısa zamanda yıkanabilen metal işleme sıvıları:
IRMCO FLUIDS ürünlerinin sonraki prosesler öncesi metal yüzeyinden temizlenmesi çoğunlukla gerekmez. Yıkama işlemi gerekli görülürse, metal yüzeyinden giderilmesi için sadece su yeterli olmaktadır. Diğer ürünlere göre çok daha kısa zamanda ve daha az maliyetle temizlenir. Temizleme maliyeti minimum %50 daha düşüktür. Ayrıca çok daha çabuk temizlenerek üretim prosesinde zaman tasarrufu sağlar. Yıkanması zor alanlardaki yağ Kalıntılarından kaynaklanan boya vb. proses sorunları tamamen ortadan kalkar.

-WELD BEFORE WASH: IRMCO FLUIDS
kullanılarak işlenmiş parçaların kaynak işlemi öncesinde yıkanması gerekmez. Kaynak sırasında oluşabilecek buhar tamamen su bazlıdır ve toksik değildir. Porozite, çapak veya diğer sorunlara sebebiyet vermez. En yüksek kaynak kalitesi elde edilir. - Boyama işlemine en uygun metal işleme sıvısı: Pek çok durumda, ürünlerin boyama işlemi öncesinde bile yıkanması gerekmez.
IRMCO FLUIDS ürünleri boyama işlemi ile ilgili en yüksek uyumluluk oranına sahiptir. Söz konusu özelliğin uygulanabilirliği için üretilen parçalar kullanılarak test yapılması uygun olacaktır

-Boyama öncesi ürünün yıkanması gerekse dahi, temizleme işlemi maliyeti çok daha düşüktür (yaklaşık %50) ve diğer ürünlere kıyasla çok daha temiz ve boyaya uyumlu bir yüzey elde edilir. PPG tarafından boyaya en uyumlu kimyasal olarak belgelenmiştir (E-coat rating: 10). Metal işleme sıvısı kaynaklı boya defoları tamamen ortadan kalkar. Boyama kalitesi artar.

-Üstün korozyon önleyici:
İRMCO FLUIDS ürünleri üstün korurzyon önleyici özelliğe sahiptir. Ürün, işlenen metal yüzeyde, makina ekipmanlarda ve takımlar üzerinde temizlemeden bırakılabilir ve böylece malzemeler korunmuş olur. Ek katkı maddesi kullanımı gerekmez.

-IRMCO FLUIDS serisi hiç bir yağ, solvent, klor vb. madde içermez.

-IRMCO ürünleri yanıcı değildir:
IRMCO ürünleri kesinlikle yanmaz. Yağ içermediği için, kaynak işlemi gibi yüksek sıcaklık koşullarında ürün buharlaşır, karbonlaşma oluşmaz. Oluşan ürün buharı toksik değildir.

Saklama koşulları:
- Ürün kapalı alanda depolanmalıdır.
- IRMCO ürünleri tamamen kokusuzdur.
- Bilinen ve endüstriyel kullanımda olan hiçbir malzemeyle tepkimeye girmez.
- Ürünün yere dökülmesi halinde sadece suyla temizlenmesi yeterlidir.
Raf ömrü: IRMCO FLUIDS ürünlerinin "son kullanma tarihi" yoktur. Uygun koşullarda saklanmak kaydıyla, istenildiği zamana kadar kullanılabilir.
Ürünün hazırlanması: IRMCO FLUIDS serisi çok yüksek konsantrasyona sahip ürünlerden oluşur ve su ile karıştırılarak kullanılması gerekir. Suyun moleküler yapısıyla aynı olan özel yapısı sebebiyle suyla karıştırıldığında, gerçek bir solüsyon oluşturur (suyla karıştırılan yağların aksine, solüsyonda kullanılan su, özelliğini kaybeder ve tekrar ayrıştırılması mümkün değildir) ve özelliklerini %100 homojen olarak tamamen korur. Suda çözünebilen diğer metal işleme sıvılarına kıyasla çok daha düşük konsantrasyonlarda hazırlanır. Karışımda demineralize saf su kullanılmalıdır. Karışımda kullanılacak suyun içerisine IRMCO FLUIDS eklenmeli ve karıştırılmalıdır. Suda çözülecek konsantrasyon miktarı, metal işleme prosesinin özelliğine göre belirlenmelidir. Genel olarak bütün prosesler için 1:1'lik (%50) bir solüsyonla başlamak yerinde olacaktır. Yapılacak deneme sonunda, gerekli görülürse elde edilen solüsyon tekrar 1:1 oranında seyredilmelidir (%25). Bu işlemler takip edilerek prosesde kullanılacak solüsyonun konsantrasyonu kolayca belirlenebilir. Bazı prosesler için yaklaşık solüsyon hazırlama oranları, ürün tanıtım dokümanlarımızın ekinde belirtilmiştir.
Uygulama Öncesi: Eğer uygulamanın yapılacağı rnakina kirli ise veya üzerinde başka bir metal işleme sıvısı bulunuyorsa, IRMCO FLUIDS kullanılmadan önce iyice temizlenmelidir. IRMCO Fluids ailesinden 980-819-bu temizleme işlemi için idealdir. "Solvent” kesinlikle kullanılmamalıdır. Arzu edilirse herhangi bir solvent içermeyen endüstriyel temizleyici de kullanılabilir. Bu durumda yüzey kurutulmalıdır. Eğer kullanımdan önce makinanın ilgili kısımları önceki yağlardan tam olarak temizlenmezse IRMCO FLUIDS istenen sonuçları vermeyecektir. IRMCO FLUIDS ürünleri kullanılırken, kesinlikle başka kimyasallarla karıştırılmamalı ve kullanımı esnasında diğer kimyasallarla teması engellenmelidir. Aksi halde ürün özelliklerini tam olarak gösteremeyecek, daha düşük performansla çalışacaktır.
Ürünün kullanımı: IRMCO FLUIDS serisi ürünler, işlenecek metal yüzeyine ince bir film oluşturacak şekilde uygulanmalıdır. Gereğinden fazla IRMCO uygulanmaktan kaçınılmalıdır, zira diğer ürünlerin aksine, gerektiğinden fazla ürün kullanımı performansı düşürecek, daha az ürün kullanımı daha iyi sonuç verecektir. IRMCO FLUIDS serisi ürünler, metal yüzeye spreylenerek uygulandığında çok iyi sonuç verecek şekilde tasarlanmıştır. IRMCO FLUIDS ürünleri uygulandıkları yüzeyi tamamen kaplamasına olanak veren özel yapısı sayesinde tam bir nüfus sağlar. Genel olarak 1 litre IRMCO FLUIDS, yaklaşık 80 metre karelik metal yüzeyini kaplar (spreylenerek uygulandığında bu rakam 200 metre kareye çıkar). Geleneksel metal işleme sıvılarından aynı miktar kullanıldığında ancak 50 metre karelik bir alanın yağlanması mümkün olmaktadır. IRMCO FLUIDS ürünleri, daha düşük çaplı sprey nozulları kullanılarak daha verimli bir uygulama sağlar. Düşük çaplı nozul kullanılarak ürün daha küçük parçacıklar halinde uygulanabilir, bu da aynı miktarda ürün kullanılarak daha yüksek yüzey alanı eldesi sağlar, IRMCO FLUIDS ürünlerinin spreyle uygulanması işleminde, genel olarak .018'lik nozul kullanımı mükemmel sonuç verecektir. Spreyleme sisteminin kullanılması durumunda, IRMCO manuel olarak da rahatça uygulanabilir.
Dumanlanma: IRMCO FLUIDS ürünleri dumanlanma yapmaz. ABD Güvenlik ve Sağlık İdaresi (OSHA) tarafından mineral ve bitki bazlı yağlar için şu anda yürürlükte olan üst limit (PEL) 5 mg/m3 ’dür. Yakın bir gelecekte katı bir uygulamaya gidilerek bu limitin 0.5mg/m3 ’e düşürülmesi planlanmaktadır. Bu durumda yağ bazlı ürünlerin spreylenmesi mümkün olmayacak fakat IRMCO ürünleri rahatlıkla kullanılmaya devam edilebilecektir.
Yıkama - Temizleme:
1. IRMCO FLUIDS ürünlerinin, proses esnasında veya sonrasında ürün yüzeyinden giderilmesi gerekmez. IRMCO FLUIDS hiçbir malzeme ve kimyasalla tepkimeye girmez, yanmaz, ve üstün pas koruması sağlar. Boyama ve diğer yüzey işlemlerine karşı, endüstrideki en yüksek uyumluluğa sahiptir.
2. Eğer yine de temizlenmesi istenirse, bu işlem sadece su ite yapılmalıdır. Su ile yıkama işleminde, İRMCO içeriğinde bulunan yüksek koruyucu katkılar sayesinde herhangi bir pas veya korozyon gözlenmez. Yıkama işleminde kimyasallara gerek yoktur, solvent tamamen etkisizdir ve kullanılmamalıdır. 50 °C veya daha düşük sıcaklıktaki su en iyi sonucu verecektir.
Yıkamada IRMCO FLUIDS ailesinden 980-819 kullanılabilir ve bu durumda yüzey parlaklığı, ekstra korozyon korunumu ve üstün kaynak kalitesi sağlanmış olur. Temizleme için hafif alkalin temizleyiciler de kullanılabilir. Bu durumda pH değeri 7.0 ile 10.0 arasında olmalıdır (pH değeri 6'dan küçük ve 11'den büyük olmamalıdır). Sıcaklığın 43°C ile 49°C arasında olması tavsiye edilir (66°C'yi aşmamalıdır).
Atık Yönetimi:
1. Ürünlerin etken maddesi olan TEA çevreye karşı herhangi bir zarar oluşturmaz ve ek bir atık yönetmeliğine tabi değildir. IRMCO ürünleri su kaynaklarını kirletmez dolayısıyla genel kanalizasyonla uzaklaştırılabilir. IRMCO metal işleme sıvıları sektöründe çevreye karşı en duyarlı ürünleri sunmaktan gurur duymaktadır. Daha detaylı bilgi için ürün MSDS dokümanlarından faydalanılabilinir.
Özka Fab. Malz. ve Takım San. Ltd. Şti.
Telefon: 0212 567 55 50

www.ozka.com.tr

ozka@ozka.com